A Kína most is közel pályázatra olyan fotósorozatokat, fotóalbumokat vártak a főszervezők (Magyar-Kínai Baráti Társaság), amelyekben az egyes pályázók egy-egy Kínával kapcsolatos élményüket elevenítik fel és ezzel együtt mutatják be az országot úgy, ahogy az a fejekben és a szívekben él. Némiképp, időlegesen feledtetve talán a pandémia okozta bizonytalanságot, az emberekben dolgozó feszültséget és demotiváltságot.
Az utazások, személyes találkozások ezekben a mindenki számára embert próbáló időkben csak nagyon minimális mértékben vannak jelen életünkben. A Magyar-Kínai Baráti Társaság (MKBT) pedig arra gondolt, mint a fotóalbum pályázat főszervezője, hogy kísérletet tesz arra, mégis hogyan lehetne Kínát különböző személyes történetekkel, fotókkal közelebb hozni az emberekhez még a jelenleg uralkodó kaotikus járványhelyzetben is. A Magyar-Kínai Baráti Társaság az a legrégebben működő civilszervezet Magyarországon, mely a magyar-kínai kulturális kapcsolatok előmozdítását tűzte ki céljául. Tulajdonképpen egy generációkon és intézményeken átívelő közösség, egyfajta szellemi műhely, amely teljes mértékben a kínai kultúra ápolásáért felel.
A hónapokon át tartó pályázat eredménye nemcsak a beküldött pályázati anyagok számában, de sokszínűségében is felülmúlta az előzetes várakozásokat. A pályázat lehetőséget adott a szellemi szárnyalásra, hiszen rengeteg témában lehetett fényképeket küldeni, a lényeg minden esetben az volt, hogy ezek a komplett és eredeti műalkotások Kínáról szóljanak, Kínához kapcsolódjanak. A teljesség igénye nélkül, érkeztek pályamunkák az ország meseszép tájairól, épületeiről, továbbá utazásokról és élményekről, de akadtak a beküldött anyagok között érdekes magyar-kínai történetek és kötelékek, illetve Magyarországon készület felvételek is.
A vírushelyzet miatt online formában megtartott díjkiosztóra végül 2021. március 18-án, 18:30-tól került sor. A 118 kreatív pályázó összesen 238 pályamunkáját egy rangos szakmai zsűri értékelte ki és bírálta el. A bizottságban olyan szaktekintélyek „foglaltak helyet”, mint:
- Balogh Attila (Kínában élő magyar fotóművész)
- Csonka Gábor, Vándorboy (világutazó, blogger, a Járatlan Utakon Fesztivál főszervezője)
- Mohr Richárd (sinológus, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének igazgatója)
- Salát Gergely (sinológus, egyetemi docens, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kínai Tanszékének vezetője)
- Simon Adrienn (sinológus, Kína és kínai protokoll szakértő, szakfordító-szaktolmács, konferenciatolmács)
- Vizer Rita (kínai tolmács, nyelvtanár, a Rita Kínában vlog alkotója)
- Zombory Klára (sinológus, műfordító, az MKBT elnöke)
A fotópályázat győztese a zsűri értékelése alapján Nagy Henrik lett, aki a Tibeti fennsíkon, 3800-4800 méter magasban készített egy elképesztően látványos természetfotó-sorozatot. Második helyezést ért el Somogyi Márk Chengduban fotózott Teaház című sorozata, míg a képzeletbeli dobogó alsó fokára Szamódy Zsolt Olaf Közelkép1 című portrésorozata fért fel.
Mindhárom helyezett értékes nyereményekkel gazdagodott. A három dobogós magáénak tudhatja a Magyarországi Kínai Nagykövetség különdíját, emellett Huawei Mate 40 Pro mobiltelefonnal, nagy értékű Extreme Digital ajándékutalvánnyal, a Kossuth Kiadó Kínai Szerkesztőségi Irodájának és a Geopen Könyvkiadónak kínai témájú könyveivel, valamint kínai dísztárggyal is gazdagodott. Az esemény támogatója volt a Budapesti Kínai Nagykövetség. A nyertesek és a többi díjazott ajándékait a Budapesti Kínai Nagykövetség mellett a Szegedi Konfuciusz Intézet, a Kínai Állami Turisztikai Hivatal Budapest, a Tradeland Kft., a Kossuth Kiadó-FLTRP Kínai Szerkesztősége, a Geopen Könyvkiadó, a Keleti Nyelvek Iskolája, a Caeta Könyvkiadó, valamint Simon Adrienn, az MKBT korábbi alelnöke ajánlotta fel.
Más díjazottja is volt a jeles eseménynek, az MKBT elnökségének döntése alapján az MKBT különdíját Virágh Dénesné Judit, az MKBT 88 éves volt főtitkára nyerte.
Az online díjkiosztóról készült felvétel alább, valamint ide kattintva tekinthető meg:
2021. március 19.
Fotók: MKBT Facebook-oldal