Július közepétől egy éven át tilos lesz bevinni az Egyesült Államokba a veszettség szempontjából még mindig kockázatosnak számító országokból érkező kutyákat – jelentették be hétfőn amerikai egészségügyi illetékesek.
Az érintett több mint 100 országból érkező ebeket már eddig is csak a veszettség elleni védőoltás igazolásának ellenében engedték be az Egyesült Államokba. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerint a korlátozásra azért van szükség, mert az utóbbi időben megugrott a száma azoknak a kutyakölyköknek, amelyeket nem engedtek be az országba, mivel nem voltak elég idősek ahhoz, hogy az összes szükséges oltással rendelkezzenek.
A korlátozás július 14-én lép életbe és az országba újonnan behozni kívánt vagy oda visszatérő kutyákra, köztük a háziállatként tartott vagy eladásra, örökbefogadásra váró ebekre vonatkozik. Évente nagyjából egymillió kutyát visznek be az Egyesült Államokba és az új korlátozás várhatóan 4-7,5 százalékukat fogja érinteni. Kivételt fognak képezni bizonyos esetek, például a vakvezető kutyák és a háziállataikkal együtt az Egyesült Államokba költöző külföldi állampolgárok.
A veszettség egy vírusos betegség, amely elsősorban a fertőzött állatok harapásával terjed. A vírus a központi idegrendszert támadja meg. A tünetek jelentkezését követően nincs rá gyógymód, de védőoltással megelőzhető. A kutyák gyakori hordozói voltak a vírusnak az Egyesült Államokban, ám a bennük jellemzően előforduló típust az 1970-es években sikerült felszámolni az országban a védőoltások révén. 1988-ban aztán egy olyan új típust hoztak be Mexikóból, amely átterjedt a prérifarkasokra és 19 évbe telt, mire kiirtották.
2021. június 16.
(MTI/AP)